GCL Division 1

Ending on 30/04/2019
Results compiled by Jim Johnston

GCL Division 1 League Table
 Boards
 MatchesPlayedDefaultsScore
 Pos  Team  Team Name  P  W  D  L  Pts  W  D  L  W  D  L  Boards  % 
11Bearsden A3300615711001981
210Stepps A33006121110001773
33Cathcart A3201491140001460
46Glasgow Polytechnic A311139690001250
55East Kilbride310226711000940
67Hamilton A21012565000850
72Bellshill310223812001729
89Phones A20111556000747
94Dalmuir200203310000428
108Paisley A20020088000425
  26 12 2 12 26 67 72 67 1 0 1 104  

GCL Division 1 Crosstable
 Team  Name  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  Plyd  Boards 
Bearsden A7   6       6     19 
Bellshill1 1   4           
Cathcart A  6       4     3 14 
Dalmuir1       3         
East Kilbride  3     5       1 
Glasgow Polytechnic A      5 3     4   12 
Hamilton A    3         4   
Paisley A2               2 
Phones A          4 3     
10 Stepps A    4   7     6   17 

GCL Division 1 Match Results
Bd Grade Glasgow Polytechnic A (6) vs (4) Dalmuir Grade Comments
1 2173 Kirk, Larry G  0  -  1 Mollison, Jamie  1846 Away Win 
2 1806 Shaheen, Jalal  1  -  0 Chapman, Nigel  1741 Home Win 
3 1697 Stewart, Ken W C    -   Wright, Alex  1645 Draw 
4 1626 Larkin, John    -   McKechnie, Ian  1492 Draw 
5 1621 King, Graeme E  0  -  1 Tait, Thomas  1479 Away Win 
6 1605 Breslin, Daniel  1  -  0 Dempsey, James  1314 Home Win 
7 1506 Eldridge, John  1  -  0 McCartan, John  1117 Home Win 
8 1504 Clarke, Tony  1  -  0 Berrie, Andrew  0 Home Win 
  5 - 3 

Bd Grade Bellshill (2) vs (3) Cathcart A Grade Comments
1 1824 Scholes, Gordon A    -   McKay, Roddy M (IM)  2328 Draw 
2 1794 Parks, Joe    -   Maxwell, Alistair  1938 Draw 
3 1779 Mitchell, Alex    -   Tsang, Sai Kong  1922 Draw 
4 1740 Deary, David  0  -  1 Harkins, Michael G  1922 Away Win 
5 1616 Potts, David A  0  -  1 Marks, Ian A  1882 Away Win 
6 1607 Glen, Hamish  0  -  1 Tyre, Malcolm  1840 Away Win 
7 1503 Campbell, Kevin  0  -  1 Taylor, Allen  1724 Away Win 
8 1486 Lafferty, Derek  0  -  1 Serelis, Paulius  1611 Away Win 
  1 - 6 

Bd Grade East Kilbride (5) vs (10) Stepps A Grade Comments
1 2134 Koehn, Lennart     -   Bryson, Douglas M (IM)  2296 Draw 
2 1828 Dobbie, Graham M  0  -  1 Allor, Chukwuka  2076 Away Win 
3 1784 Dunlop, Anthony  0  -  1 Nolan, Graeme A  2036 Away Win 
4 1604 Murray, Frankie  0  -  1 Henderson, John B  1987 Away Win 
5 1580 Robertson, Jim  0  -  1 Gillies, Alex  1986 Away Win 
6 1574 Brisbane, Tom  0  -  1 Hulme, William  1900 Away Win 
7 1385 Dunn, Jeff    -   Melvin, Les T  1740 Draw 
8 1170 Madhavan, Sanjith  0  -  1 Brownlee, Ian G  1736 Away Win 
  1 - 7 

Bd Grade Dalmuir (4) vs (1) Bearsden A Grade Comments
1 1846 Mollison, Jamie  0  -  1 Greet, Andrew N (IM)  2440 Away Win 
2 1741 Chapman, Nigel  1  -  0 White, Stuart A  2114 Home Win 
3 1748 Myall, Andrew    -   Webb, Jeff R L  1994 Draw 
4 1750 Aird, Ian  0  -  1 Colston, Rob  1915 Away Win 
5 1645 Wright, Alex  0  -  1 Watt, David A  1894 Away Win 
6 1492 McKechnie, Ian  0  -  1 McEwan, Peter  1822 Away Win 
7 1462 MacDonald, Jim  0  -  1 Burt, J Mel  1623 Away Win 
8 1314 Dempsey, James  0  -  1 Maheshwari, Ritvik  1364 Away Win 
  1 - 6 

Bd Grade Phones A (9) vs (6) Glasgow Polytechnic A Grade Comments
1 2154 Bozinakis, Pavlos  0  -  1 Kirk, Larry G  2173 Away Win 
2 1851 Misanjo, Stephen  0  -  1 Shaheen, Jalal  1806 Away Win 
3 1848 Skettos, Nicolas  1  -  0 Stewart, Ken W C  1697 Home Win 
4 1811 Dickson, Robert  1  -  0 Larkin, John  1626 Home Win 
5 1734 McIntyre, John W    -   King, Graeme E  1621 Draw 
6 1841 Lyons, Guy  0  -  1 Breslin, Daniel  1605 Away Win 
7 1728 Barker, Luke  1  -  0 Eldridge, John  1506 Home Win 
8 1566 Gibson, E Diarmid    -   Clarke, Tony  1504 Draw 
  4 - 4 

Bd Grade Bearsden A (1) vs (2) Bellshill Grade Comments
1 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
2 2114 White, Stuart A  1  -  0 Scholes, Gordon A  1824 Home Win 
3 1977 Bucher, Goetz  1  -  0 Parks, Joe  1794 Home Win 
4 1915 Colston, Rob    -   Deary, David  1740 Draw 
5 1758 D`Alessio, Marco  1  -  0 Potts, David A  1616 Home Win 
6 1894 Watt, David A  1  -  0 Glen, Hamish  1607 Home Win 
7 1822 McEwan, Peter    -   Lafferty, Derek  1486 Draw 
8 1696 Tang, Liam  1  -  0 Cumming, Jim  1200 Home Win 
  7 - 1 

Bd Grade Stepps A (10) vs (8) Paisley A Grade Comments
1 2296 Bryson, Douglas M (IM)    -   Mannion, Stephen R (IM)  2244 Draw 
2 2076 Allor, Chukwuka  1  -  0 Buchanan, Walter F  2086 Home Win 
3 2036 Nolan, Graeme A    -   Moultrie, George B  1931 Draw 
4 1987 Henderson, John B  1  -  0 McGregor, Douglas R W  1938 Home Win 
5 1900 Hulme, William  1  -  0 McCormack, Derek  1780 Home Win 
6 1762 Gallagher, Anthony    -   Maiolani, Paul F  1755 Draw 
7 1736 Brownlee, Ian G    -   Ash, Michael  1689 Draw 
8 1728 Smalls, Jim A  1  -  0 McFarlane, Alex H  1601 Home Win 
  6 - 2 

Bd Grade Bellshill (2) vs (5) East Kilbride Grade Comments
1 1824 Scholes, Gordon A  0  -  1 Koehn, Lennart   2134 Away Win 
2 1794 Parks, Joe  1  -  0 Dunlop, Anthony  1784 Home Win 
3 1779 Mitchell, Alex  1  -  0 McDonald, Duncan  1624 Home Win 
4 1740 Deary, David    -   Murray, Frankie  1604 Draw 
5 1616 Potts, David A  0  -  1 Robertson, Jim  1580 Away Win 
6 1607 Glen, Hamish    -   Brisbane, Tom  1574 Draw 
7 1597 Black, Colin  1  -  0 Rodriguez, Agustin  1408 Home Win 
8 1503 Campbell, Kevin    -   Johnston, Jim  1413 Draw 
  4 - 3 

Bd Grade Hamilton A (7) vs (9) Phones A Grade Comments
1 2040 Tweedie, Christopher    -   Bozinakis, Pavlos  2154 Draw 
2 1910 McQuillan, Stephen G    -   Misanjo, Stephen  1851 Draw 
3 1821 Davies, Andrew W  1  -  0 Skettos, Nicolas  1848 Home Win 
4 1797 Walker, Duncan  0  -  1 Dickson, Robert  1811 Away Win 
5 1715 Montgomery, James R  1  -  0 Barker, Luke  1728 Home Win 
6 1614 Mulholland, Arthur L  0  -  1 Lyons, Guy  1841 Away Win 
7 1580 Doubble, Stuart    -   Paterson, Colin C  1439 Draw 
8 0 Lis, Rafal  1  -  0 McKinstry, John  1018 Home Win 
  4 - 3 

Bd Grade East Kilbride (5) vs (6) Glasgow Polytechnic A Grade Comments
1 2134 Koehn, Lennart     -   Shaheen, Jalal  1806 Draw 
2 1784 Dunlop, Anthony  1  -  0 Alagha, Mahmoud Amir  1732 Home Win 
3 1624 McDonald, Duncan  0  -  1 Larkin, John  1626 Away Win 
4 1604 Murray, Frankie  1  -  0 King, Graeme E  1621 Home Win 
5 1580 Robertson, Jim  0  -  1 Breslin, Daniel  1605 Away Win 
6 1574 Brisbane, Tom  1  -  0 Eldridge, John  1506 Home Win 
7 1385 Dunn, Jeff    -   Clarke, Tony  1504 Draw 
8 1170 Madhavan, Sanjith  1  -  0 Gibb, Robert A  1478 Home Win 
  5 - 3 

Bd Grade Cathcart A (3) vs (7) Hamilton A Grade Comments
1 2328 McKay, Roddy M (IM)    -   Tweedie, Christopher  2040 Draw 
2 2056 Grant, Alan G  0  -  1 McQuillan, Stephen G  1910 Away Win 
3 1938 Maxwell, Alistair    -   Donohue, Tom  1901 Draw 
4 1922 Tsang, Sai Kong    -   Walker, Duncan  1797 Draw 
5 1922 Harkins, Michael G  0  -  1 Montgomery, James R  1715 Away Win 
6 1882 Marks, Ian A  1  -  0 Hanley, Michael  1558 Home Win 
7 1840 Tyre, Malcolm  1  -  0 McAloon, Paul  1381 Home Win 
8 1724 Taylor, Allen  1  -  0 Frame, Jim H  1190 Home Win 
  4 - 3 

Bd Grade Stepps A (10) vs (3) Cathcart A Grade Comments
1 2296 Bryson, Douglas M (IM)  1  -  0 McKay, Roddy M (IM)  2328 Home Win 
2 2076 Allor, Chukwuka    -   Grant, Alan G  2056 Draw 
3 2036 Nolan, Graeme A    -   Maxwell, Alistair  1938 Draw 
4 1987 Henderson, John B  0  -  1 Tsang, Sai Kong  1922 Away Win 
5 1986 Gillies, Alex  1  -  0 Harkins, Michael G  1922 Home Win 
6 1900 Hulme, William    -   Marks, Ian A  1882 Draw 
7 1762 Gallagher, Anthony    -   Tyre, Malcolm  1840 Draw 
8 1740 Melvin, Les T    -   Taylor, Allen  1724 Draw 
  4 - 3 

Bd Grade Bearsden A (1) vs (8) Paisley A Grade Comments
1 2440 Greet, Andrew N (IM)    -   Mannion, Stephen R (IM)  2244 Draw 
2 2114 White, Stuart A  1  -  0 Buchanan, Walter F  2086 Home Win 
3 1977 Bucher, Goetz  1  -  0 Moultrie, George B  1931 Home Win 
4 1994 Webb, Jeff R L    -   McGregor, Douglas R W  1938 Draw 
5 1915 Colston, Rob    -   McCormack, Derek  1780 Draw 
6 1894 Watt, David A    -   Maiolani, Paul F  1755 Draw 
7 1822 McEwan, Peter  1  -  0 McKenna, John  1577 Home Win 
8 1594 Chadha, Sambhav  1  -  0 McFarlane, Alex H  1601 Home Win 
  6 - 2 

GCL Division 1 Team Results
Team 1 - Bearsden A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Perf 
 7   Burt, J Mel   BD   -   1623   3365   1   1   1462   1   1   1862 
 5   Watt, David A   BD   -   1894   6416   2   3   1669   2   3   1949 
 3   Webb, Jeff R L   BD   -   1994   6425   1   2   1843   1   2   1843 
 2   White, Stuart A   BD   -   2114   15053   2   3   1884   2   3   2006 
 6   McEwan, Peter   BD   -   1822   16590   2   3   1518   2   3   1798 
 4   Colston, Rob   BD   -   1915   18347   2   3   1757   2   3   1879 
 1   Greet, Andrew N (IM)   BD   -   2440   21675   1   2   2142   1   2   2335 
 9   Bucher, Goetz   BD   -   1977   22352   2   2   1862   2   2   2262 
 12   Chadha, Sambhav   BDGA   J15   1594   24151   1   1   1601   1   1   2001 
 8   Maheshwari, Ritvik   BDG2   J13   1364   24287   1   1   1314   1   1   1714 
 10   D`Alessio, Marco   LZBD   J15   1758   25042   1   1   1616   1   1   2016 
 11   Tang, Liam   LZBD   J15   1696   25043   1   1   1296   1   1   1696 

Team 2 - Bellshill
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Perf 
 10   Black, Colin   BH   -   1597   3206   1   1   1408   1   1   1808 
 9   Cumming, Jim   BH   -   1200   3656   0   1   1600   0   1   1200 
 6   Glen, Hamish   BHGD   -   1607   4100      3   1769      3   1489 
 2   Parks, Joe   KMBH   -   1794   5575   1   3   1900   1   3   1900 
 5   Potts, David A   BHGD   -   1616   5670   0   3   1768   0   3   1368 
 1   Scholes, Gordon A   DRBH   -   1824   5909      3   2169      3   1889 
 3   Mitchell, Alex   BH   -   1779   6902   1   2   1773   1   2   1966 
 7   Campbell, Kevin   BH   -   1503   12370      2   1568      2   1376 
 4   Deary, David   GDBH   -   1740   13282   1   3   1814   1   3   1692 
 8   Lafferty, Derek   SLBH   -   1486   19006      2   1716      2   1524 

Team 3 - Cathcart A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Perf 
 9   Grant, Alan G   CC   -   2056   4162      2   1993      2   1800 
 4   Harkins, Michael G   CCPW   -   1922   4264   1   3   1814   1   3   1692 
 5   Marks, Ian A   CCSP   -   1882   4866   2   3   1691   2   3   1971 
 2   Maxwell, Alistair   CCSP   -   1938   4903   1   3   1910   1   3   1910 
 1   McKay, Roddy M (IM)   CC   -   2328   5115   1   3   2088   1   3   1966 
 7   Taylor, Allen   CC   -   1724   6193   2   3   1522   2   3   1802 
 6   Tyre, Malcolm   CC   -   1840   8055   2   3   1603   2   3   1883 
 3   Tsang, Sai Kong   CC   -   1922   8938   2   3   1854   2   3   1976 
 8   Serelis, Paulius   CCCH   -   1611   26057   1   1   1486   1   1   1886 

Team 4 - Dalmuir
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Perf 
 10   Aird, Ian   DA   -   1750   3018   0   1   1915   0   1   1515 
 7   McCartan, John   DA   -   1117   4956   0   1   1506   0   1   1106 
 4   McKechnie, Ian   DA   -   1492   5122      2   1724      2   1531 
 5   Tait, Thomas   DA   -   1479   6188   1   1   1621   1   1   2021 
 3   Wright, Alex   DA   -   1645   6541      2   1796      2   1602 
 2   Chapman, Nigel   BSDA   -   1741   7563   1   2   1960   1   2   1960 
 11   MacDonald, Jim   DA   -   1462   7895   0   1   1623   0   1   1223 
 1   Mollison, Jamie   BSDA   -   1846   9024   1   2   2210   1   2   2210 
 6   Dempsey, James   DA   -   1314   10234   0   2   1540   0   2   1139 
 9   Myall, Andrew   DA   -   1748   21103      1   1994      1   1994 
 8   Berrie, Andrew   DA   -   0   28892   0   1   1504   0   1   1104 

Team 5 - East Kilbride
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Perf 
 6   Brisbane, Tom   EK   -   1574   3280   1   3   1671   1   3   1671 
 2   Dobbie, Graham M   EK   -   1828   3740   0   1   2076   0   1   1676 
 3   Dunlop, Anthony   EK   -   1784   3806   1   3   1854   1   3   1732 
 7   Dunn, Jeff   EKGI   -   1385   3810   1   2   1622   1   2   1622 
 4   Murray, Frankie   EK   -   1604   5433   1   3   1783   1   3   1783 
 5   Robertson, Jim   EK   -   1580   5812   1   3   1734   1   3   1612 
 11   Johnston, Jim   EK   -   1413   13460      1   1503      1   1503 
 10   McDonald, Duncan   EK   -   1624   15466   0   2   1702   0   2   1302 
 1   Koehn, Lennart    EK   J19   2134   23386   2   3   1975   2   3   2097 
 8   Madhavan, Sanjith   EK   J11   1170   28016   1   2   1524   1   2   1524 
 9   Rodriguez, Agustin   EK   -   1408   28870   0   1   1597   0   1   1197 

Team 6 - Glasgow Polytechnic A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Perf 
 6   Breslin, Daniel   PY   -   1605   3277   3   3   1578   3   3   1978 
 5   King, Graeme E   IRPY   -   1621   4597      3   1606      3   1326 
 1   Kirk, Larry G   PY   -   2173   4607   1   2   2000   1   2   2000 
 4   Larkin, John   PY   -   1626   4647   1   3   1642   1   3   1642 
 3   Stewart, Ken W C   PY   RIP   1697   6128      2   1746      2   1554 
 7   Eldridge, John   PY   -   1506   7829   1   3   1473   1   3   1351 
 8   Clarke, Tony   PY   -   1504   24289   2   3   1476   1   2   1476 
 9   Alagha, Mahmoud Amir   PY   -   1732   27055   0   1   1784   0   1   1384 
 2   Shaheen, Jalal   PY   -   1806   27218   2   3   1920   2   3   2200 
 10   Gibb, Robert A   PY   -   1478   27416   0   1   1290   0   1   890 

Team 7 - Hamilton A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Perf 
 3   Davies, Andrew W   HA   -   1821   3687   1   1   1848   1   1   2248 
 7   Doubble, Stuart   HA   -   1580   3779      1   1439      1   1439 
 12   Frame, Jim H   HA   -   1190   3977   0   1   1590   0   1   1190 
 10   Hanley, Michael   HA   -   1558   4248   0   1   1882   0   1   1482 
 11   McAloon, Paul   HA   -   1381   4923   0   1   1781   0   1   1381 
 2   McQuillan, Stephen G   HA   -   1910   5223   1   2   1954   1   2   2146 
 6   Mulholland, Arthur L   HA   -   1614   5404   0   1   1841   0   1   1441 
 4   Walker, Duncan   EW   -   1797   6336      2   1866      2   1674 
 1   Tweedie, Christopher   HA   -   2040   9122   1   2   2241   1   2   2241 
 9   Donohue, Tom   HA   -   1901   14200      1   1938      1   1938 
 5   Montgomery, James R   HA   -   1715   14510   2   2   1825   2   2   2225 
 8   Lis, Rafal   HA   -   0   27454   1   1   1018   1   1   1418 

Team 8 - Paisley A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Perf 
 2   Buchanan, Walter F   PAEW   -   2086   3336   0   2   2095   0   2   1695 
 6   Maiolani, Paul F   PA   -   1755   4837   1   2   1828   1   2   1828 
 1   Mannion, Stephen R (IM)   PAHA   -   2244   4858   1   2   2368   1   2   2368 
 8   McFarlane, Alex H   PA   -   1601   5036   0   2   1704   0   2   1303 
 9   McKenna, John   PA   -   1577   5128   0   1   1822   0   1   1422 
 3   Moultrie, George B   BBPA   -   1931   5394      2   2006      2   1814 
 5   McCormack, Derek   PA   -   1780   8860      2   1908      2   1714 
 7   Ash, Michael   MU   -   1689   15458      1   1736      1   1736 
 4   McGregor, Douglas R W   PA   -   1938   22257      2   1990      2   1798 

Team 9 - Phones A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Perf 
 4   Dickson, Robert   PO   -   1811   3731   2   2   1712   2   2   2111 
 8   Gibson, E Diarmid   CDPO   -   1566   4059      1   1504      1   1504 
 6   Lyons, Guy   PO   -   1841   4746   1   2   1610   1   2   1610 
 5   McIntyre, John W   PO   -   1734   5102      1   1621      1   1621 
 9   Paterson, Colin C   PO   -   1439   5582      1   1580      1   1580 
 7   Barker, Luke   CHPO   -   1728   11947   1   2   1610   1   2   1610 
 1   Bozinakis, Pavlos   PO   -   2154   22164      2   2106      2   1914 
 10   McKinstry, John   PO   -   1018   24574   0   1      0   0   - 
 2   Misanjo, Stephen   PO   -   1851   25803      2   1858      2   1665 
 3   Skettos, Nicolas   PO   -   1848   26683   1   2   1759   1   2   1759 

Team 10 - Stepps A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Perf 
 8   Brownlee, Ian G   LKSP   -   1736   3323   1   2   1512   1   2   1706 
 1   Bryson, Douglas M (IM)   SP   -   2296   3332   2   3   2247   2   3   2369 
 9   Gallagher, Anthony   SP   -   1762   4019   1   2   1798   1   2   1798 
 5   Gillies, Alex   SP   -   1986   4084   2   2   1754   2   2   2154 
 4   Henderson, John B   SP   -   1987   4322   2   3   1821   2   3   1943 
 6   Hulme, William   SP   -   1900   4413   2   3   1745   2   3   2025 
 7   Melvin, Les T   SP   -   1740   5244   1   2   1554   1   2   1554 
 10   Smalls, Jim A   LKSP   -   1728   6014   1   1   1601   1   1   2001 
 3   Nolan, Graeme A   SP   -   2036   7691   2   3   1884   2   3   2006 
 2   Allor, Chukwuka   KMSP   -   2076   22880   2   3   1990   2   3   2270